Egyéni irodalomterápia

Kép: pexels.com


   "Egy ember rizstermesztőként dolgozott. Egy este, a munkából hazatérve észrevette, hogy a pénzes zacskóját, amit mindig magánál hordott, kint felejtette a rizsföldön. Szólt hát a fiának, hogy eredjen gyorsan a rizsföldre, keresse meg és hozza haza.  Már erősen esteledett, ezért a fiú vitt magával egy lámpást és egy kupa vizet, ha megszomjazna a hosszú úton. Mert bizony messze volt a rizsföld.  Sokáig bolyongott, nem is igen tudta már, merre jár.  A pénzes zacskót nem lelte semerre. Közben a lámpása is kialudt. A nagy sötétben, elcsigázva, nem találva a hazautat sem, félve apja haragjától, szomorúan rogyott le egy hatalmas fa mellett. Ahogy ott reményvesztve búslakodott, egyszer csak úgy hallotta, mintha a fa szólna hozzá.
- Gyere, pihenj meg itt, az oltalmamban. Ülj csak ide, erre a nagy kőre.
A fiúban bizalom ébredt, úgy érezte, segítőre talált.
- Gyújtsd meg újra a lámpásodat - susogta tovább a fa -, és egyszerűen csak nézz körül. Csak üldögélj, pihenj, várj, és meglátod, meglesz, amit keresel.
A fiú máris nyugodtabbnak érzete magát, megtette, amit a fa súgott neki. Meggyújtotta újra a lámpását, s lassan, amikor a szeme már hozzászokott a fényhez, észrevette, hogy az ösvény, ami a házukhoz vezet, nincs is messze innen. A lámpás fényében ismerőssé vált környezet önbizalmat adott neki, és reményt, hogy hazatalál. 
Ekkor a fáról csöndben lehullott egy levél. S ahogy a fiú követte a szemével, észrevett valamit a kő mellett, amin üldögélt. Megnézte közelebbről a lámpásával, és mit látott? Az apja pénzes zacskója hevert a földön. 
Boldogan kalapáló szívvel megköszönte a fának a segítséget és elindult a hazavezető ösvényen."


Ez a történet számomra a terápia, vagyis az együttérző kísérés lényegét és értelmét jelenti:

Van egy hely,

 ahol megpihenhetsz, 

ahol figyelnek rád, 

ahol önmagad lehetsz, 

ahol kitisztul a kép, 

és magadtól megtalálod az utadat és a kincseidet.


Szeretettel hívlak személyes jelenléti vagy online egyéni irodalomterápiámra.
Itt várom jelentkezésedet: kapcsolat@irodalmieletmuhely.com


Hogyan történik mindez a gyakorlatban?

Az első alkalommal tisztázzuk az alaphelyzetet, a célokat és az időtartamot. Személyre szabott programot állítok össze a felmerülő témákból és az irodalmi művekből, amelyek alapján dolgozni fogunk, illetve lehet, hogy te is hozol szövegeket, amik fontosak neked. Ezt közösen átbeszéljük, ezután kezdjük az önismereti, fejlesztő munkát. Előfordulhat, hogy a folyamat során változtatunk a terven, aszerint, hogy mi  kerül középpontba a belső munka során. Ezen az úton támogató felismerések és megtalált erőforrások kerülnek majd a tarisznyádba.

A foglalkozásokon a beszélgetés mellett az írás, rajzolás is szerepet kap a témák feldolgozásában. Egy ülés 60 perc hosszúságú.



A képesítésem alapján fejlesztő irodalomterapeuta vagyok, aki egy "figyelő kísérő" az utadon. Ennek szellemében kérdésekkel segíthetlek az önismereted elmélyítésében, célzottan hívhatok segítségül irodalmi műveket, meséket, kreatív írást mint terápiás módszert illetve más művészetterápiás módszereket alkalmazhatok,  valamint autobiográfiai munkát kísérhetek.
Kérlek, vedd figyelembe, hogy kezelésre, pszichológiai értelemben vett terápiára nem vagyok jogosult, ilyen igény esetén pszichológus szakember segítségét javaslom.